Umowa z ekipą remontową
Umowa z ekipą remontową
Wielokrotnie zdarza się, że współpraca z ekipą remontową czy budowlaną nie spełnia oczekiwanych rezultatów. Na rynku jest również wielu nierzetelnych fachowców, a niedoróbki lub usterki po ich pracy wpływają na sposób użytkowania lokalu jak również wiążą się z kosztami napraw i poprawek. Jednak tego rodzaju sytuacje zostały unormowane w przepisach.
W jaki sposób skutecznie zabezpieczyć swoje interesy?
- Analiza rynku i zbieranie opinii
Niezwykle ważne jest zebranie opinii o dotychczasowej działalności wybranej przez nas firmy. Najbardziej wiarygodnym sposobem sprawdzenia ekipy remontowej będzie sprawdzenie jej „portfolio”. Zasięgnięcie opinii u byłych i obecnych klientów, przejrzenie komentarzy w Internecie, a nawet odwiedzenie miejsc, w których realizowano dotychczasowe inwestycje – każdy sposób jest dobry na drodze do weryfikacji przyszłych zleceniobiorców.
- Umowa z ekipą budowlaną/remontową
Po pozytywnej weryfikacji danej ekipy budowalnej przechodzimy do kolejnego etapu jakim jest zawarcie umowy. Dość powszechną praktyką jest zawieranie umów w formie ustnej, która choć obowiązuje to o wiele trudniej ją wyegzekwować. W przypadku bowiem jakiejkolwiek usterki, nie mamy dobrej podstawy do dochodzenia swoich roszczeń.
- W miarę możliwości samodzielnie nadzorowanie postępów prac
Najlepszym sposobem na uzyskanie zadowalających nas efektów jest regularne sprawdzanie postępów prac wybranej przez nas ekipy remontowej.
Szczegóły dotyczące umowy zawieranej z ekipą remontową
Umowa o przeprowadzenie remontu jest umową nienazwaną nieuregulowaną w kodeksie cywilnym, dlatego zwykle zawiera się ją jako umowę o dzieło. Z kolei przy większych pracach wymagających pozwolenia na budowę, wskazanym byłoby zawierać umowę o roboty budowlane.
W umowie należy dokładnie określić zakres prac wraz z przewidywanymi terminami ich rozpoczęcia oraz zakończenia. Do zadań może należeć m.in. wykonawstwo konkretnych czynności czy montaż poszczególnych urządzeń. Pomoże nam to uniknąć problemu ewentualnej podwyżki wynagrodzenia, przysługującej wykonawcy za dodatkowe prace nieprzewidziane w kosztorysie. Nie wolno też zapominać o tym, by wszystkie zmiany w umowie miały formę pisemnego aneksu.
Do umowy warto wprowadzić zapis o karach umownych obowiązujących w przypadku niedopilnowania obowiązków. Wysokość kar może być wyrażona w stałej kwocie lub też powiązanej procentowo z wartością zamówienia (np. 0,2% wartości). Kary najczęściej nalicza się za każdy dzień zwłoki w takiej wysokości, aby stanowiły czynnik mobilizujący wykonawcę do terminowej i solidnej pracy.
Kolejną ważną kwestią jest wskazanie, która ze stron kupuje materiały i dostarcza je do remontowanego lokalu oraz ustanowienie ewentualnej zaliczki. Dodatkowo ważne jest gromadzenie wszelkich rachunków, zarówno za materiały, jak i dodatkowe usługi czy roboty. Pozwoli to dokładnie wyliczyć koszty remontu wraz z materiałami, otwierając drogę do dochodzenia zwrotu nadwyżek. Rachunki to także istotny materiał dowodowy na wypadek konfrontacji w sądzie.
Nie wolno również zapominać, że ważnym elementem umowy jest określenie wynagrodzenia za wykonane prace remontowe. Może być ono, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, ustalone jako kosztorysowe albo ryczałtowe. Wynagrodzenie kosztorysowe określa się na podstawie planowanych prac i przewidywanych kosztów. Strony mogą zmienić jego wysokość w trakcie prac remontowych jeżeli nastąpi zmiana zakresu lub kosztów wykonywanych prac. Wynagrodzenie ryczałtowe ustala się natomiast z góry, jako uzgodnioną przez strony konkretną sumę pieniężną. W trakcie realizacji umowy wykonawca nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, nawet jeżeli zaistniałaby konieczność wykonania dodatkowych prac remontowych, nieuwzględnionych w kosztorysie prac, chyba że strony postanowią w umowie inaczej, wskazując sytuacje w których taka zmiana będzie możliwa. Warto jednak zauważyć, że wynagrodzenie ryczałtowe wydaje się dużo bezpieczniejszą formą dla zamawiającego.
Zawierając umowę o przeprowadzenie remontu warto również zastrzec gwarancję na świadczone przez wykonawcę usługi, uzgadniając przez jaki okres będzie zobowiązany do usunięcia ewentualnych wad.
Potrzebujesz porady prawnej?
Napisz do nas, opisz swój problem i skorzystaj z bezpłatnej wyceny...