Jak wybrać komornika?
Jak wybrać komornika?
Posiadasz tytuł wykonawczy i chcesz wystąpić z wnioskiem o wszczęcie egzekucji, ale nie wiesz do jakiego komornika go skierować? Pamiętaj – najważniejsze jest by egzekucja była skuteczna. Wybór komornika jest więc sprawą niezmiernie istotną z punktu widzenia wierzyciela.
Czym kierować się przy wyborze komornika?
Wielu wierzycieli chcących wyegzekwować należne im świadczenia od dłużników staje przed pytaniem – jakiego komornika wybrać i czym kierować się w podejmowaniu decyzji w tej sprawie.
Na wstępie należy zaznaczyć, że rolą komorników jest egzekwowanie długów. Komornicy działają w ramach swoich “rewirów komorniczych” tj. obszarów właściwości miejscowej danego sądu rejonowego. Jednocześnie należy pamiętać, że wierzyciel ma prawo wyboru komornika spoza właściwego rewiru, jednak zależy od charakteru dochodzonej należności. Wybór ten podlega także innemu ograniczeniu, zgodnie bowiem z ustawą o komornikach „wierzyciel ma prawo wyboru komornika na obszarze właściwości sądu apelacyjnego, na którym znajduje się siedziba kancelarii komornika właściwego”.
Kiedy nie można wybrać komornika spoza właściwego rewiru?
Ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych przewiduje, że nie można dowolnie wybrać komornika (tj. wybrać komornika spoza właściwego rewiru) w sprawach o:
- egzekucję z nieruchomości,
- wydanie nieruchomości,
- wprowadzenie w posiadanie nieruchomości,
- opróżnienie pomieszczeń, w tym lokali mieszkalnych, z osób lub rzeczy,
- w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio.
Egzekucja w powyższych sprawach może być przeprowadzona wyłącznie przez komornika sądu, w którego okręgu nieruchomość jest położona.
Praktyczne wskazówki dotyczące wyboru komornika
- Szukaj najbardziej skutecznych komorników – decyduje o tym liczba spraw jaką prowadzi dany komornik w roku, ich zakres oraz szybkość podejmowanych czynności.
- Kontaktuj się z kancelariami komorniczymi – wypytuj o powyższe kwestie, oraz o to czy dany komornik prowadzi działania terenowe, o to czy jest możliwość współpracy na linii komornik – wierzyciel, o to jak szybko podejmuje działania egzekucyjne.
- Najbardziej dynamiczni są młodzi komornicy – są częściej skłonni do działań w terenie z uwagi na fakt, iż chcą wyrobić sobie renomę na rynku.
Oświadczenie o wyborze komornika
Pamiętaj, że jeśli zdecydowałeś się na wybór komornika spoza rewiru, masz obowiązek wskazać to we wniosku o wszczęcie egzekucji i dołączyć do niego stosowne oświadczenie o wyborze komornika. Przykład poniżej:
„Oświadczam, że na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych z dnia 22 marca 2018 r. korzystam z prawa wyboru komornika”.
Jeśli szukasz pomocy w sprawie windykacji swojej należności – skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci sprawnie i skutecznie przeprowadzić postępowanie egzekucyjne.
Potrzebujesz porady prawnej?
Napisz do nas, opisz swój problem i skorzystaj z bezpłatnej wyceny...